Ekonomi

Maden ihracatının yıldızları ödüllendirildi

AFYONKARAHİSAR (İGFA) – Mermerin başkenti Afyonkarahisar’da 9 Kasım’da düzenlenen 5. Hayatımız Madencilik Atölyesi Gala Gecesi’nde düzenlenen “EMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde doğal taş ve doğal taş dışı madenler fasıllarında en çok ihracat yapan 5 firma belirlendi Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin tanıtımı yapıldı. üyesini onurlandırdı.

Ödül töreninde konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, 2022 yılında 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini, ödül alan 10 firmanın bu ihracatın 357 milyon dolarını yaptığını kaydetti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin ihracatının amiral gemisinin 767 milyon dolar ile doğal taş kesimi olduğu bilgisini paylaşan Alimoğlu, “Doğal taş dışındaki madenlerimizin ihracatı ise 433 milyon dolar oldu. Ege maden ihracatımızın yıldızlarını iki kategoride daha ödüllendiriyoruz. Türkiye’ye daha fazla döviz kazandırmak amacıyla Çin’de Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu düzenliyoruz. URGE Projemiz ile firmalarımızın ihracat yetkinliklerini kümelenerek artırıyoruz. AMORF Tasarım Yarışması ile alanımızdaki mimarlar ve tasarımcılar arasında bir köprü kuruyor, katma değerli eserlerin ihracatının temelini atıyoruz. 2024 yılında Güney Kore’de yapılacak KOREA BUILD WEEK (KINTEX) Fuarı’nda ilk kez Türk Milli Katılım Organizasyonu düzenleyeceğiz. Birçok ticaret heyeti düzenliyoruz. Türk madencilik dairesi 2028 yılı için 10 milyar dolarlık ihracat hedefi belirledi. “Bu hedefe 2 milyar dolar katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu